+90 212 565 45 67 info@panmak.com

Hidrolik Pres Makinesi

Panmak hidrolik pres makineleri metal malzemeleri preslemek, düz hale getirmek, ezmek ve kalıplamak için kullanılır. Kuyumculuk sektöründe sık sık kullanılan makinelerdir. Hidrolik pres makinesi, kuyumculuk sektöründe silindir vasıtasıyla astarın çekilmesi ve belirli bir şekilde kesilmesi ardından üzerine bir kat daha astar çekilmesi, kaynatılması ve içi boş düşük gramlı ve estetik pres mal olarak üretilmesi işlemidir.

Kuyumcular tarafından sık sık tercih edilen hidrolik presler, takı ve mücevherlerin küçük metal parçaları üzerinde çalışmayı kolaylaştırır. İnce ve detaylı şekilde çalışmak için özel boyutlardadır. Bu makine, mücevherlere ve takılara estetik bir görünüm kazandırma ve şekillendirme için kullanılır.

Hidrolik Pres Makinesi Nedir?

Hidrolik kelimesi Yunancadan gelir ve su ve boru kelimelerinin sözlük anlamının birleşimi olan bir sözcüktür. Terim olarak hidrolik sözcüğü, bir akışkanın belirli bir basınç altında kuvvet ve hareket iletiminde kullanılması ve bu davranışların kontrol edilmesi bilimi anlamındadır. Hidrolik pres, hidrolik silindir kullanarak sıkıştırma kuvveti oluşturan bir makine presi türüdür. Mekanik bir kol yerine hidrolik bir kol kullanır. Hidrolik pres, birbirine bağlı iki silindirden oluşur. Her silindir hidrolik sıvı ile doldurulur ve biri diğerinden daha büyüktür. Daha büyük silindire ram, daha küçük olana piston denir.

Sıvılar kolayca sıkıştırılamadığı için hidrolik preslerde kullanılır. Hidrolik pres, sıvıyı altındaki sıvıyı iten pistona küçük bir miktar kuvvet uygulayarak çalışır. Bu basınç daha sonra ramı yükselterek eşit olarak yayılır. Piston ve ram tarafından oluşturulan basınç daha sonra aralarına konulan nesneyi ezer.

Panmak Hidrolik Pres Makinesi – Kuyumcu Makineleri

Hidrolik sistemler sessiz çalışan sistemlerdir. Çok yüksek baskı altında çalışma imkanı sağlarlar. Akışkan olarak kullanılan hidrolik yağ sayesinde tüm elemanlar yağlanır. Hidrolik devre elemanları uzun ömürlüdür. Hareket halindeyken bile hız ayarlanabilir.

Hidrolik Pres Makinesi Nasıl Çalışır?

Hidrolik pres makinesi, malzemelerin özellikle metallerin ezilmesi, düzleştirilmesi, sıkıştırılması, yapıştırılması, kalıplanması ve kaplanması için kullanılan bir makinedir. İşlenecek malzemeler pres makinesi içinde bir plaka veya yatak üzerine yerleştirilerek preslenir. Hidrolik pres makinelerinin kullanımı oldukça geniş bir alana sahiptir, endüstriyel alanda başta kuyumculuk ve takı sektörü olmak üzere birçok sektörde kullanılmaktadır. Hidrolik pres makineleri, genel olarak kullanım kolaylığı sağlayan makinelerdir.

İlginizi Çekebilir: Tünel Bant Fırın

Hidrolik Pres makinesi Çalışma Prensibi

Bir hidrolik pres, bir sıkıştırma kuvveti üretmek için bir hidrolik silindir kullanır. Hidrolik pres makinesinin içerisinde, numune hazırlamak için pres işlemi uygulanmak üzere numunenin yerleştirildiği bir plaka mevcuttur.

Bir hidrolik pres, kapalı bir sıvıya basınç uygulandığı zaman tüm sıvı boyunca basınç değişikliğinin meydana geldiğini gösteren Pascal yasası ilkesine göre çalışan bir makinedir. Hidrolik pres içinde, numunenin küçük bir alanına az bir mekanik kuvvet sağlayan, pompa işlevi gören bir piston bulunur. Daha büyük bir mekanik kuvvet üreten ve daha geniş bir alana sahip bir piston daha vardır.

Hidrolik Pres Makinesi – Panmak

Elektrikli hidrolik presler, çeşitli metal işleme ve değerli maden işleme amacıyla kullanılır. Bu elektrikli hidrolik pres makineleri, güçlü mekanizmalara ve azami etkinliğe sahip makinelerdir, endüstriyel metal işlemleri için oldukça verimlidir ve uygun bütçelidir. Piyasada farklı ihtiyaçlar için tasarlanan küçük hidrolik presler ve büyük hidrolik presler vardır. İşiniz için uygun olan hidrolik pres türleri arasından seçim yapabilirsiniz.

Çok farklı alanlarda onarım, üretim ve montaj işlerinde yaygın olarak uygulanan pres makineleri, kırk yılı aşkın tecrübesiyle Panmak tarafından üretilmektedir. Hidrolik pres makinası, kullanılacak alana uygun özelliklerle donatılmaktadır ve buna göre tasarlanmaktadır. Panmak, müşterilerin ihtiyaçlarına ve isteklerine uygun olarak özel makine tasarımları yapmaktadır. Böylece işletmelerde yüksek verimlilikle üretim yapılmaktadır.