+90 212 565 45 67 info@panmak.com

Panmak kaplama makineleri nikel, platin, altın, gümüş, rodyum ve paladyum gibi değerli materyallerin kaplaması için kullanılır. Bu cihaz 1 rodyum kaplama banyosu, 2 durulama banyosu, 15 V 60A SMPS Swich mode güçkaynağı, 1 amper ve dakika sayacı, 1 dijital timer, 2 dijital termometre, 2 Quartz ısıtıcı (800 w), 1 hareketli orta bara(git/gel), 1 filtre devir daim sistemi ve 15 litre banyo hacmine sahiptir.

Kaplama Makinesi Nedir?

Kaplama makinesi genel olarak nikel, platin, altın, gümüş, rodyum ve paladyum gibi değerli olan madenlerin kaplanması amacıyla kullanılır. Kaplama makinelerinin genel olarak hassas voltaj ayarı vardır. Dijital voltmetre ve ampermetresi olan Panmak kaplama makinelerinin dış gövdesi paslanmaz çeliktir. Vakum özelliği sayesinde buharlaşan duman dışarı atılır. Kaplama kabını karıştırma özelliği vardır. Zamanlayıcı sayesinde otomatik voltaj kesilir.

Kuyumculuk sektöründe çok önemli olan kaplama makineleri, değerli madenlerin kaplanması amacıyla kullanılır. Rodyum, platin ailesine ait değerli bir metaldir. Adından da anlaşılacağı gibi, rodyum kaplama, mücevherlerin rodyumla kaplanmasını içerir. Bunun dışında platin, gümüş, nikel, altın, gümüş ve paladyum kaplaması da yapılır. Rodyumun alameti farikası olan beyaz yansıtıcı bir görünüm sunarken çizilmelere karşı koruyan güçlü bir yüzey olduğu için rodyum kaplamada çok rağbet görmektedir. Rodyum, platin, gümüş ve altın genellikle beyaz altın takılarda kullanılır, ancak genellikle gümüş, altın ve benzeri metaller üzerine kaplanır.

Panmak Kaplama Makineleri – Kuyumcu Makinesi

Kuyumculuk sektörünün vazgeçilmezi olan kaplama makinesi, herhangi bir mücevher parçasının dayanıklılığını, yansıtıcılığını ve parlaklığını büyük ölçüde artırabilir. Özellikle rodyum maddesinin sertliği yüksek olduğu için çizilmelere diğer malzemelerden daha iyi dayanabilir. Kaplama makinesi genellikle gümüş, paladyum ve beyaz altın dahil olmak üzere gümüş renkli metallerde kullanılır.

İnsanlar bir mücevher kaplama makinesiyle kaplamanın sonsuza kadar süreceğini varsayar. Uzun ömürlü olsa bile aslında ancak, durum bundan çok uzak. Tıpkı diğer tüm metaller gibi, aşınmaya ve yıpranmaya maruz kalmaktan yavaş yavaş yıpranma eğilimindedir. Sonunda, kaplamanın yeniden yapılması gerekecek. Genel olarak, bunun ilk kaplamadan 12 ila 18 ay sonra yapılması gerekecektir. Bu, elbette, aşınma ve yıpranma, ana metalin rengi ve kaplamanın kalınlığı gibi çeşitli nedenlere bağlıdır. Kullanıcının vücut kimyası, kaplamanın ne kadar çabuk aşınacağı konusunda bir faktör olabilir.

Kaplama Makinesi Çalışma Prensibi

Kaplama işlemindeki ilk adım, kaplama malzemesi uygulanmadan önce takıların tamamen temiz olmasını sağlamaktır. Mücevherleri sadece bir kap suda yıkamak yeterli değildir. En ufak bir kir parçası bile kaplamanın ona yapışmasını engelleyecektir. Bu sebeplerden dolayı takıların derinlemesine temizlenmesi gereklidir.

Bu, görünür çizikleri ortadan kaldırmak için mücevherin parlatılmasını, ultrasonik bir üniteye aktarılmasını, güçlü buharlama için çıkarılmasını ve mücevherin bir elektrikli temizleme tabanında durulanmasını içerir. Tüm adımlar etkilidir ve mücevherlerin olabildiğince temiz olmasını sağlar. Elektro temizlemenin en kritik yönü, kaplamanın yapışmasını engelleyebilecek her şeyin ortadan kaldırılması aşamasıdır. Daha sonra sağlıklı, temiz ve kolay bir biçimde işlem gerçekleştirilir.

Panmak Kaplama Makinesi – Kuyumcu Makineleri

Panmak olarak, yılların endüstri deneyimi ve uzman ekibimizin sürekli desteği ile çok kaplama makinelerini sizlere sunuyoruz. Bu makineler, müşterilerin ihtiyaçlarına ve isteklerine göre üretilen kaplama makineleri, dereceli ham maddelerle üretildiğinden kalite standartları bakımından çok yüksektir. Bu makinelerin bileşenleri son derece karmaşıktır ve uluslararası standartlara uygundur. Bu ürünler, farklı değerli madenleri kaplamak için çeşitli endüstrilerde yaygın olarak kullanılmaktadır. Yüksek performansa sahip Panmak kaplama makineleri, düşük güç tüketimine sahip olduğu için daha uzun hizmet ömrü sunar.