+90 212 565 45 67 info@panmak.com

PANMAK SİNTER BANT FIRIN

Panmak Sinter Bant fırını, sanayi tipi elektrik ısıtmalı konveyör bir sinterleme fırınıdır. Sinterleme fırınları, standart toz metalurjik uygulamalarını oluşturan yaygın endüstriyel sistemlerdir. Prensip olarak, tüm sinter bant fırın modelleri koruyucu gaz atmosferi altında çalışmaya uygundur. Bu sinter fırınlar elmas teller için boncuk üretimi, elmas aletlerinin kullanıldığı kuyumculuk sektörü ve sert lehimleme için tozların sinterlenmesinde kullanılan cihazlardır. Kuyumculuk sektöründe yaygın olarak kullanılan sinter bant fırınlar, kuyumcu ve imalatçılara farklı ürünler, metal konfigürasyonları ve daha fazlası için çoklu ısıl işlem süreçleri kullanma esnekliği sağlar.

Sinter Fırın Nedir?

Sinterleme, güç, dayanıklılık ve bütünlük kazandırmak için toz metale uygulanan bir ısıl işlemdir. Sinterleme için kullanılan sıcaklık, toz metal malzemenin ana bileşeninin erime noktasının altındadır. Sinterleme işlemi, bir toz metali ısı veya basınç uygulamasıyla toz metallerin birbirine bağlanmasıdır. Madde, bir sinterleme fırınında, toz parçacıklarının kompakt bir kütle halinde birbirine bağlanmasına neden olan erime noktasından daha düşük bir sıcaklığa kadar ısıtılır. Parça, endüstriyel bir sinterleme fırınında gerçekleşen yapıştırma işlemiyle güçlendirilir. Panmak, müşterilerimizin üretim ihtiyaçlarına göre, özel ürün üretim süreçlerinde zaman, sıcaklık ve atmosfer gereksinimleri için özel sinterleme fırınları tasarlar ve üretir.

İmalat endüstrisi metal ve diğer malzemeleri üretmek için sinterleme fırınları kullanır. Bir sinterleme fırını, imalat sektöründeki kullanıcılar tarafından paslanmaz çelik aletler geliştirmek için yaygın olarak kullanılır.

Sinter bant fırınları mermerlerin kesilmesinde ve şekillendirilmesinde yaygın olarak kullanılır. Otomotiv sektöründe iki malzemenin birbirine kaynak yapılması için kullanılır. Aynı zamanda kesici elmas kullanılan sektörlerde, toz elmasın kullanıldığı sektörlerde, seri metal ürün kaynatma alanlarında geniş yer bulur.

Sinterleme Nasıl Yapılır?

Sinterleme işlemi sırasında, ürünün mekanik mukavemetini, yoğunluğunu ve toz metalin ısıtılmasını içeren bir sinterleme fırını kullanılır. Amaç malzemeyi sıvılaştırmak olmadığından, sinterleme fırınları, ısıtma sıcaklıklarını ürünün erime noktasının altında tutabilmelidir. Bunun yerine, sinterleme fırınları daha çok malzemeleri nihai ürünlerine dönüştürmek için kullanılır.

Sinterleme işlemi, metal parçacıkları bir araya getirmek için ısı kullanır. Metalurjide sinterleme, malzemenin mukavemetini ve yapısal bütünlüğünü artırmak için ısıl işlem kullanır. Birçok endüstride, toz metalurjisi işlemi, son kullanım parçaları oluşturmak için sinterleme kullanır.

İlginizi Çekebilir: Tünel Fırın

Toz metalurjisi, geleneksel döküm işlemleri kullanılarak, özel malzeme özelliklerine sahip hacimli şekilli metal parçaların üretimi için bir teknolojidir. Bu yöntem, parçaların dökme malzemeden işlenmesiyle karşılaştırıldığında genellikle çok daha uygun maliyetlidir. Metal tozu bir formda doldurulur ve derzlenir. Sinterleme sırasında, tekli taneler birleştirilir ve iyi tanımlanmış boyutları olan sert, az çok gözenekli bir gövde oluşturulur. Sinterleme işlemi, sinterleme fırınında veya sinter bant fırınında yapılır.

Metalin oksidasyonunu ve korozyonunu önlemek için genellikle koruyucu gaz kullanılması gerekir. Bu, oksitlenmeye karşı çok hassas olan dolgulu metal tozunun geniş yüzey alanı nedeniyle özellikle önemlidir. Malzemeye bağlı olarak şekillendirme gazı, endo gaz veya exo gaz kullanılabilir. Tüm gazlar, fırının hemen yanında bulunan bir gaz jeneratöründe üretilebilir.

Sinterleme, sıvılaşma noktasına kadar erimeden ısı ve basınç yoluyla katı bir malzeme kütlesi oluşturma işlemidir. Bu işlem, parçacık sınırları boyunca yayılan ve birlikte tek parça halinde kaynaşan malzemelerdeki atomları içerir. Sinterleme, mineral tortularında doğal olarak meydana gelir ve metal gibi malzemeler için bir üretim süreci olarak kullanılan önemli bir işlemdir.

İhtiyacınız olan sinterleme fırını tipini anlamak için uygulamaları, üretim süreçlerinizi, sıcaklığı, fırın işlem atmosferini, malzeme türünü ve bileşen kütlesi gibi diğer faktörleri değerlendirmeniz önemlidir.

Panmak, özel, yüksek sıcaklık sinterleme fırınlarının lider üreticisidir. Sinterleme fırını modellerimiz mükemmel sıcaklık kontrolü, homojenlik ve enerji verimliliği sunar. Böylece üretim süreçlerinizi hızlandırır ve kaliteli ürünlerin ortaya çıkmasına yardımcı olur.