+90 212 565 45 67 info@panmak.com

Panmak Tavlama Fırını

Panmak tavlama fırını, değerli madenleri tavlamak için kullanılan bir makinedir. Tavlama işlemi, bir metali daha sünek hale getirmek ve sertliğini azaltmak için kimyasal veya fiziksel özelliklerini değiştirmek için kullanılan bir ısıl işlemdir.

Tavlama işlemi sırasında, numune içindeki atomlar kristal kafes içinde difüze olur ve dislokasyon sayısı azalır, numunenin esneklik ve sertlik özellikleri değişir. Numune soğudukça yeniden kristalleşme meydana gelir.

Panmak – Tavlama Fırını / Kuyumcu Makinesi

Numuneyi ısıtmak, bağları kırmak için gereken enerjiyi sağlayarak difüzyon hızını artıran şeydir. Atom hareketi, numunedeki dislokasyonları yeniden dağıtma ve ortadan kaldırma etkisine sahiptir.

Kuyumculuk sektöründe yaygın olarak kullanılan tavlama fırınları, yüksek sıcaklıkta tavlama, mukavemet, sağlam yapı ve düşük bakım sağlar. Temel bileşenler olarak dayanıklı malzemelerin kullanılması, uzun ve sürekli bir kullanım sağlar. Mücevherde bozulma veya oksidasyon olmayacaktır. Kuyumculuk sektöründe yaygın olarak kullanılan Panmak tavlama fırınları müşterilerin talepleri ve ihtiyaçlarına göre üretilmektedir.

İlginizi Çekebilir: Sinter Fırın 

Tavlama Fırınları

Demir çelik alaşımların ve değerli madenleri tokluğunu artırmak için ısıtma işlemine tavlama işlemi adı verilir. Metaller genellikle sertleştikten sonra bir tavlama fırınına yerleştirilir, daha sonra aşırı sertliği gidermek ve istenen şekle getirmek için belirli bir sıcaklığa ısıtılarak işlem yapılır.

Tavlama işlemleri farklı biçimlerde yapılabilir. Tavlama çeşitleri arasında normalizasyon tavı, yumuşak tavlama, küreselleştirme tavı, difüzyon tavlaması, izotermal tavlama, gerilim giderme tavlaması, rekristalizasyon tavlaması ve ferritleme vardır.

Tavlama fırınları öncelikle metal malzemelerin, altın, gümüş ve bakır gibi değerli madenlerin sertliğini azaltarak tokluğunu artırmak için kullanılır. Tavlama fırını, metalurjik terimlerle, bir alaşımın ya da değerli madenin tokluğu, malzeme kırılmadan önce elastik deformasyon ve enerji absorpsiyon kapasitesini tanımlar. Bir metalin sünekliği ile mukavemeti arasındaki karmaşık ilişkinin bir parçasıdır ve ikisinin hassas bir kesişimini gerektiren yüksek tokluk değerlerine sahiptir.

Tavlama Fırını – Kuyumcu Makineleri / Panmak

Genel olarak, yüksek mukavemetli malzemeler sünek değildir ancak belirli malzemelerin bir tavlama fırınında ısıl işlem görmesi, bu mekanik dinamiğin her iki ekseninde de faydalı değerlerin kilidini açabilir.

Metal ürünleri ısıl işleme tabi tutmak için özel olarak yapılan tavlama fırınları dayanıklılığı ve sertliği maksimize eder. Bazı yüksek mukavemetli malzemelere ısıl işlem, alaşımın oluşumunu ve enerji emilimini etkileyebilir.

En iyi mukavemet ve elastikiyet dengesine erişmek için, tavlama fırınları genellikle su verme fırınları ile birlikte kullanılır. Tavlama fırınlarının, istenen malzeme özelliklerini elde etmek için oda boyunca tek tip sıcaklık seviyelerini korumaları çok önemlidir. Bu fırınların hem gazlı hem de elektrikli ısıtma türleri dolaylı yakıt teması sağlar.

Tavlama İşlemi Nasıl Yapılır?

Tavlama işlemi, binlerce yıl öncesine dayanan bir süreçtir ve çalışma sistemi o zamandan beri yüzyıllar boyunca hemen hemen aynı kalmıştır. Bir demirli veya demir bazlı metal ürünün ya da değerli bir madenin, genel olarak su verme işleminden sonra, sınırlı bir dereceye kadar ısıl işleme tabi tutularak, mukavemet ve elastikiyetin mümkün olan en yüksek kesişimine erişme sürecidir.

Kuyumcu Makineleri – Tavlama Fırını / Panmak

Modern tavlama işlemleri teorik olarak eski işlemlerin hemen hemen aynısıdır. Sadece şimdilerde kullanılan ekipman büyük ölçüde iyileştirilmiştir. Örneğin, bir demirli metal alaşımının sertleşmesini uygun şekilde çökeltmek için bir zamanlar cıva gibi homojen bir sıvı gerektiren söndürme, şimdi vakum veya gaz akışı teknikleri kullanılarak gerçekleştirilebilir. Tavlama fırınları, benzer şekilde, ürün su verildikten sonra bir demirli metalin ‘yumuşatılması’ için yeni yetenekler sağlamıştır.

Panmak tavlama fırınları size zamandan tasarruf sağlarken verimliliği artırır ve ürünlerin yüksek kalitede imal edilmesini sağlar. Tavlama fırınları ile ilgili detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.